10 ndërtesat e mahnitshme që do të realizohen gjatë vitit 2016

Gjatë vitit që po e lëmë pas kemi qenë dëshmitarë të realizmit të disa prej objekteve më të mahnitshme të arkitekturës moderne, në vende të ndryshme të botës. Një i objekt i tillë është dhe Kulla Gensler’s në Shanghai, që është ndërtesa e dytë më e lartë në botë.

Nëse nuk keni pasur rastin të udhëtoni nëpër botë dhe t’i shihni këto ndërtesa të realizuara, atëherë, ato mund t’i keni parë në pavijonet e ekspozimit, siç është Milan World Expo.

Sidoqoftë, ambiciet e projektuesve dhe dizajnerëve nuk janë zvogëluar fare, andaj edhe në vitin 2016 pritet të shohim përfundimin e disa prej godinave më madhështore që njeh historia e projektimit dhe ndërtimit.

Në vijim ju sjellim 10 objektet më të bukura që do të ndërtohen gjatë vitit 2016 (dhe projektuesit e tyre), të përzgjedhur Architizer. /NGJYRA.COM/

Tate Modern – Herzog dhe de Meuron– Londër, Mbretëri e Bashkuar

ndertesa 2016 001

Qendra Kombëtare Kanadeze e Muzikës – Allied Works Architecture– Calgary, Kanadë

ndertesa 2016 002

520 West 28th Street – Zaha Hadid Architects – New York, SHBA

ndertesa 2016 003

Lotte World Tower – Kohn Pedersen Fox Associates – Seul, Korea Jugore

ndertesa 2016 004

Muzeu Kombëtar i Historisë Afrikano Amerikane – Adjaye Associates – Washington, D.C., SHBA

ndertesa 2016 005

Muzeu i Ekspansionit të Artit Modern – Snøhetta – San Francisco, SHBA

ndertesa 2016 006

Qendra e Arteve Faena– OMA – Miami, SHBA

ndertesa 2016 007

Selia qendore Apple – Foster + Partners – Cupertino, Kaliforni, SHBA

ndertesa 2016 008

Muzeu i Artit të Amerikës Latine (LAAM) – FR-EE – Miami, SHBA

ndertesa 2016 009

Muzeu Kombëtar i Katarit – Ateliers Jean Nouvel – Doha, Katar

ndertesa 2016 010

Artikuj që mund t\'iu interesojnë

Leave a Reply