15 futbolliste profesioniste më seksi në botë

Futbolli ndryshe quhet edhe si “sporti i bukur”. Përkundër faktit që është një sport i dominuar nga gjinia mashkullore, edhe futbolli i femrave është dëshmuar të jetë një sport sa garues aq dhe ngacmues.

Madje, duhet pranuar se disa futbolliste kanë rrëmbyer vëmendjen e publikut dhe të mediave botërore, më tepër se homologët e tyre të gjinisë mashkullore.

Ndërkaq, kur kësaj ia shtojmë faktin se disa futbolliste bëjnë pjesë në mesin e femrave më seksi në botë, në mesin e të cilave edhe një shqiptare – atëherë nuk është për t’u befasuar me konstatimin se – futbolli i femrave është “sport joshës”.

Futbolli i femrave luhet anëmbanë botës, ndërsa ekzistojnë dhe ekipet kombëtare – që përfaqësojnë aftësitë sportive të një kombi, pse jo dhe bukurinë.

Por, të ndalemi të kjo e fundit, sepse në vijim ju sjellim 15 futbolliste profesioniste më seksi në botë, disa prej të cilave tashmë kanë përfunduar karrierën aktive në fushë dhe merren me analiza sportive apo dhe me modelizëm. /NGJYRA.COM/

1. Lauren Sesselmann

001 futbolliste Lauren Sesselmann

Futbolliste e ekipit Douston Fash (SHBA) dhe e kombëtares së Kanadasë

2. Selina Wagner

002 futbolliste Selina Wagner

Futbolliste e Vfl Wolfsburg (Gjermani) dhe e kombëtares së Gjermanisë

3. Alex Morgan

Alex Morgan

Futbolliste e Portland Thorns FC (SHBA) dhe e kombëtares së SHBA-ve

4. Monica Gonzalez

004 futbolliste Monica Gonzalez

Kapitene e kombëtares së Meksikës dhe analiste e futbollit në “ESPN”.

5. Christen Press

005 futbolliste Christen Press

Futbolliste e Chicago Red Stars dhe e kombëtares së SHBA-ve

6. Heather Mitts

006 futbolliste Heather Mitts

Futbolliste e kombëtares së SHBA-ve, fituese e trefishtë e medaljes olimpike

7. Justine Bernier

007 futbolliste Justine Bernier

Lojtare e kombëtares së Kanadasë, tashmë modele e suksesshme

8. Melissa Barbieri

008 futbolliste Melissa Barbieri

Portiere e kombëtares së Australisë

9. Kosovare Asllani 

009 futbolliste Kosovare Asllani

Futbolliste e Linkopings FC dhe e kombëtares së Suedisë

10. Laisa Andrioli

010 futbolliste Laisa Andrioli

Futbolliste braziliane që ka pushtuar kopertinat e revistave për meshkuj

11. Anouk Hoogendijk

011 futbolliste Anouk Hoogendijk

Futbolliste e Ajax-it (Holandë) dhe e kombëtares holandeze

12. Maurine Dorneles Gonçalves

012 futbolliste Maurine Dorneles Goncalves

Ish-futbolliste e New York Flash (SHBA) dhe e kombëtares së Brazilit

13. Jonelle Filigno

013 futbolliste Jonelle Filigno

Futbolliste e Sky Blue FC (Kanadë) dhe e kombëtares kanadeze

14. Kaylyn Kyle

014 futbolliste Kaylyn Kyle

Futbolliste e Vancouver Whitecaps FC dhe e kombëtares kanadeze

15. Sydney Leroux 

015-futbolliste-Sydney-Leroux

Futbolliste me prejardhje kanadeze, luan për kombëtaren e SHBA-ve

Artikuj që mund t\'iu interesojnë

Leave a Reply