Fotografitë e mahnitshme të realizuara nga dronët

Të realizosh fotografi të bukura nuk ka qenë kurrë më lehtë se sot dhe atë falë teknologjisë – e cila ju mundëson të kapni momente dhe peizazhe të mahnitshme në natyrë .

Por, a keni menduar ndonjëherë të realizoni fotografi nga lartësia – perspektiva e zogut? Deri vonë, fotografi të tilla keni mundur të realizoni vetëm nga aeroplani ose helikopteri, opsione këto të shtrenjta por dhe të papërshtatshme, për shkak të reve, ndotjes së ajrit etj.

Për këtë arsye, mendjet e ndritura kanë krijuar fluturaket e quajtura – dronët. Kështu, në ditët e sotme, të realizosh fotografi nga droni nuk është gjë e pazakonshme, por është vërtetë e mahnitshme.

Një komunitet në internet, i quajtur Dronestagram, ka krijuar një vend online për ngarkmin e fotografive dhe video-materialeve që njerëzit i realizojnë me dronët anëmbanë botës.

Kështu, në vitin 2014, ata organizuan një garë të quajtur “Aerial Contest” duke zgjedhur fotografitë më të mira të realizuar nga dronët dhe duke pasqyruar punën e mahnitshme të entuziastëve të fotografisë.

Natyrisht, kjo garë vazhdoi edhe në vitin 2015, kur po ashtu u zgjodhën fotografitë më të mira në kategori të ndryshme.

Se çfarë imazhesh të mrekullueshme janë realizuar nga dronët gjatë dy viteve të fundit, mund të shihni në fotogralerinë që ua sjellim në vijim. /NGJYRA.COM/

2015

“Sipër mjegullës”, Katedralja Maringa, Brazil – Ricardo Matiello

dronet foto 001

“Mont-Saint-Michel” – Wanaiifilms

dronet foto 002

“Fushat Tuild” – Anders@andersa.com

dronet foto 003

“Zhytja me peshkaqenë” – Tahitiflyshoot

dronet foto 004

“La Jolla” – kdilliard

dronet foto 005

“Ishulli i humbur”, Tahaa, Polinezia franceze – Marama

dronet foto 006

“Plovdivi natën”, Bullgari  – Ice Fire

dronet foto 007

“Glorieto Rodolfo Sanchez Taboada”, Sinaloa, Meksikë – Wootsor

dronet foto 008

“Wheres Wally”, Karnavali Limassol – Flyovermedia

dronet foto 009

2014

“Fluturimi me shqiponjën”, Parku Kombëtar Barat, Indonezi – Dendi Pratama

drone foto 010

“Manilla”, Filipine – jericsaniel

DCIM100GOPRO

“Annecy”, Francë – drone-cs

drone foto 012

“Ujëvara Tamul”, Meksikë – postandfly

drone foto 013

“Sanary-sur-mer”, Francë – jams69

drone foto 014

“Ndeshja Argjentinë-Gjermani”, Kampionati Botëror – IceFire

drone foto 015

“Zhytja në koralet e Lagunës Taha”, Polinezia franceze – Marama

drone foto 016

“Bregdeti Goleta”, Kaliforni, SHBA – verticalvisions

drone foto 017

“Harku i vrimës së çelësit”, Plazhi Pfeiffer, Kaliforni, SHBA – romeoch

drone foto 018

Artikuj që mund t\'iu interesojnë

Leave a Reply