Ja si duket ushtria më e madhe në botë

Ditë më parë në sheshin Tiananmen, në Pekin, Ushtria e Kinës ka organizuar paradën ushtarake për të shënuar 70-vjetorin e çlirimit. Se si duket parada e ushtrisë më të madhe në botë (kujdes: më të madhe, jo më të fuqishme – por gjithsesi ndër me të fuqishmet), mund të shihni nëpërmjet një fotogalerie të mahnitshme që ua sjellim në vijim.

Në kuadër të paradës ushtarake, janë prezantuar mjetet luftarake dhe i gjithë arsenali ushtarak e teknologjik që posedon vendi më i populluar në planet – dhe që të gjitha këto prodhime vendore.

kina parada 021

Në kuadër të paradës janë prezantuar tanket, dronët, raketat balistike, mjetet transportuese ushtarake dhe shumë gjëra tjera. Për më shumë, shikojeni fotogalerinë në vijim.

Fotografitë janë përzgjedhur nga Business Insider, ndërkaq janë realizuar nga fotografët e vyer të agjencive AP, Reutuers.

Ndërkaq, nëse ju intereson se cilat janë 10 ushtritë më të forta në botë, këtë gjë mund ta kuptoni nga shkrimi të cilin ua kemi sjellë kohë më parë, dhe të cilin mund ta gjeni duke klikuar mbi këtë link: http://goo.gl/mTsZdo. /NGJYRA.COM/ 

kina parada 003 kina parada 005 kina parada 002 kina parada 004 kina parada 006 kina parada 007 kina parada 008 kina parada 009 kina parada 010 kina parada 011 kina parada 012 kina parada 013 kina parada 014 kina parada 015 kina parada 016 kina parada 017 kina parada 018 kina parada 019 kina parada 020

Artikuj që mund t\'iu interesojnë

Leave a Reply