Të famshmit që u konvertuan në Islam

Me siguri se e dini që Snoop Dogg është reper i famshëm, e gjithashtu e dini se edhe Ellen Burstyn di të aktrojë – por a e dini se këta janë konvertuar në Islam me kalimin e kohës?

Derisa muzikanti Cat Stevens dhe boksieri Mohammad Ali mund të konsiderohen si “fytyrat” e konvertimeve në myslimanë, shumë fansa mund të mos e dinë për religjionin e emrave tjerë të famshëm – si rep artisti Busta Rhymes dhe komiku David Chapelle – që gjithashtu janë myslimanë.

Nga të krishterët e deri tek hebrenjtë, shumë të famshëm të mëdhenj kanë marrë vendime interesante për tu konvertuar në Islam gjatë karrierës së tyre.

Disa prej tyre e kanë përqafuar publikisht dhe kanë reflektuar identitetin e tyre religjioz përmes teksteve të këngëve dhe me ndryshimin e emrave, ndërsa të tjerët kanë vendosur që besimin e tyre ta mbajnë në heshtje apo si një çështje të brendshme.

Ne ju sjellim një listë të 17 të famshmëve që kanë vendosur të konvertohen në Islam gjatë karrierës së tyre si muzikantë, atletë, aktorë e argëtues tjerë.

/© NGJYRA.COM/

islam mike

Boksieri Mike Tyson

islam dave

Komiku Dave Chappelle

islam jemina

Modelja britanike Jemima Khan

islam jermaine

Një nga anëtarët e “Jackson 5”, Jermaine Jackson

islam shaquille

Basketbollisti amerikan, Shaquille O’Neal

islam karem

Basketbollisti Kareem Abdul-Jabbar

islam ice

Reperi Ice Cube

islam busta

Reperi tjetër, Busta Rhymes

islam janet

Këngëtarja Janet Jackson

islam jennifer

Këngëtarja amerikane, Jennifer Grout

islam mikal

Artisti Mikal Safiyullah

islam craig

Basketbollisti Craig Hodges

islam lewis

Aktori i ndjerë amerikan, Lewis Michael Arquette

islam ellen

Aktorja amerikane, Ellen Burstyn

islam snoop

Reperi amerikan, Snoop Dogg

islam cat

Muzikanti Cat Stevens

islam muhamed

Boksieri Mohammed Ali

Artikuj që mund t\'iu interesojnë

Leave a Reply