20 festivalet më madhështore në botë

Në mbarë botën mbahen festa të ndryshme për të adhuruar, përkujtuar apo thjesht për t’u argëtuar. Por,  gjëja më e rëndësishme rreth tyre, është se ato i bashkojnë njerëzit.

Kur kësaj t’i shtohen tingujt e muzikës, vendngjarjet, aromat dhe fytyrat e lumtura të njerëzve, atëherë padyshim se ngazëllimi është në maksimum.

Ndonjëherë, ju nuk duhet të udhëtoni me mijëra kilometra për ta përjetuar një ndjenë të tillë, meqë festivali i ardhshëm i mirë mund të ndodhë të mbahet në qytetin tuaj, apo në ndonjë qytet në afërsi.

Deri atëherë, t’i shohim disa nga festivalet më të hareshme dhe më të famshme në botë. /NGJYRA.COM/

festivali a20

20. Festivai i Rërës së Plazhit, Kuvajt

festivali a19

19. Festa e Balonave e Bristolit, Bristol, Britani e Madhe

festivali a18

18. Nata e Krampusit, Neustift, Austri

festivali a17

17. Festivali Hwangmaesan Royal Azalea, Mt. Hwangmaesan, Gyeongsangnam-do, Kore e Jugut

festivali a16

16. Ditae Shën Patrikut, Çikago, SHBA

festivali a15

15. Festivali i Çeljes së Qershive, Japoni

festivali a14

14. Festivali i Gjallërisë, Sidnei, Australi

festivali a13

13. AfrikaBurn, Parku Kombëtar Tankwa Karoo, Afrikë e Jugut

festivali a12

12. Calcio Storico Fiorentino, Firencë, Itali

festivali a11

11. Concurs de Castells, Tarragona, Spanjë

festivali a10

10. Festivali Njeriu i Djegur, Shkretëtira Blackrock, Nevada, SHBA

festivali a9

9. Karnevali i Rio de Zhaneiros, Brazil    

festivali a8

8. Viti i Ri Kinez, Kinë

festivali a7

7. Zjarri i madh i Lewesit, Lewes, Britani  e Madhe

festivali a6

6. Karnevali Venedikut, Itali

festivali a5

5. Loi Krathong, Wat Arun, Tajlandë

festivali a4

4. La Tomatina, Buñol, Spanjë

festivali a3

3. Nata e Shtrigave (Halloween), SHBA

festivali a2

2. Festivali i Fenerit Yi Peng, Tajlandë

festivali a1

1. Holi, Indi

Artikuj që mund t\'iu interesojnë

Leave a Reply