20 fshatrat më piktoreske në botë

Për të gjithë ata që pëlqejnë të jetojnë larg zhurmës, komunikacionit të dendur, stresit ditor, ajrit të ndotur…, jeta në fshat është një zgjidhje ideale.

Megjithatë, sikur dhe qytetet që dallojnë nga njëri-tjetri, edhe fshatrat dallojnë për nga pozita gjeografike ku ato shtrihen – disa fshatra janë të bukur, e disa madje dhe përrallor.

Në vijim ju sjellim një galeri të fshatrave më piktoreske në botë – e të cilët shumë shpesh mund t’i gjeni edhe në listat e fshtatrave më të bukur në botë. /NGJYRA.COM/

1. Apulia, Itali

fshat ideal 0001

Foto: Visit Europe

2. Saint-Jean-d’Arves, Francë

fshat ideal 0002

Foto: ultimateexcursionstravel

3. Èze, Francë

fshat ideal 0003

Foto: econet

4. Zaanse Schans, Holandë

fshat ideal 0004

Foto: vivaster

5. Hamnøy, Norvegji

fshat ideal 0005

Foto: flickr

6. Shirakawa-gō, Japoni

fshat ideal 0006

Foto: asean-focus

7. Colmar, Francë

fshat ideal 0007

Foto: holidaysmith

8. Svaneti, Gjeorgji

fshat ideal 0008

Foto: extreme

9. Pittenweem, Skotlandë

fshat ideal 0009

Foto: flickr

10. Hallstatt, Austri

fshat ideal 0010

Foto: wikipedia

11. Castellfollit de la Roca, Spanjë

fshat ideal 0011

Foto: spanishnewstoday

12. Kvívík, Ishujt Faroe

fshat ideal 0012

Foto: allnews7day

13. Torla, Span

fshat ideal 0013

Foto: darthdog

14. Reine, Norvegji

fshat ideal 0014

Foto: googleusercontent

15. Rocamadour, Francë

fshat ideal 0015

Foto: amazingplacesonearth

16. Olden, Norvegji

fshat ideal 0016

Foto: ©Jason Row

17. Bavaria, Gjermani

fshat ideal 0017

Foto: minaberksan

18. Zaanstad, Holandë

fshat ideal 0018

Foto: ©Marco Sombroek

19. Yangshuo, Kinë

fshat ideal 0019

Foto: Thierry Bornier

20. Undredal, Norvegji

fshat ideal 0020

Foto: flickr

Artikuj që mund t\'iu interesojnë

Leave a Reply