Këto 30 makina do t’ju lënë pa mend!

Panairi i makinave në Gjenevë të Zvicrës, “The 2016 Geneva Motor Show”, është panairi i parë i rëndësishëm evropian i makinave këtë vit. Në këtë panair do të prezantohen modelet më të reja të prodhuesve më të njohur botëror të makinave.

Aston Martin, McLaren, Ferrari, Bugatti, Lamborghini, Porsche…,do të prezantojnë gjeneratat e reja të makinave të tyre në këtë panair. Po ashtu, do të “defilojnë” edhe modelet e prodhuesve të makinave luksoze, siç janë Jaguar, Maserati, Lexus dhe BMW.

“2016 Geneva International Motor Show” mbahet prej datës 3 deri më 13 mars, në Palexpo Arena, në Gjenevë, ndërsa Business Insider ka zgjedhur 30 modele më të mahnitshme që do të prezantohen në këtë panair. Të shohim në vijim se cilat janë ato. /NGJYRA.COM/

1. Risia e shumëpritur në këtë panair është modeli i ri, “Bugatti Chiron”, që kushton 2.6 milionë dollarë, ka 1,500 KF, ndërsa arrin shpejtësinë prej 420 km/h.

mak gjeneva 0001

2. Ferrari do të prezantojë modelin e avancuar të “FF GT”, i quajtur “GTC4 Lusso”.

mak gjeneva 0002

3. Lamborghini do të prezantojë një makinë të rrallë, të quajtur “Centenario”, me të cilën do të festojë 100 vjetorin e lindjes të themeluesit të kësaj kompanie, Ferruccio Lamborghini. (Ende nuk njihet pamja e saj)

mak gjeneva 0003

4. Aston Martin do të prezantohet me modelin e shumëpritur (DB9 të modifikuar – në foto), të quajtur “DB11”. Ekziston dhe një model i “DB10”, por ai është përdorur vetëm në filmin e James Bondit, “Spectre”.

mak gjeneva 0004

5. McLaren do të prezanntohet me disa modele. Modeli i parë është “570GTnjë model i modifikuar i versionit të mëherhëm “570S”.

mak gjeneva 0005

6. Një tjetër model i McLarenit është super-makina “Spider 675LT”.

mak gjeneva 0006

7. Do të prodhohen vetëm 500 makina të modelit “675LT”, dhe që të gjitha tashmë janë shitur.

mak gjeneva 0007

8. McLaren do të prezantohet me një model tjetër në Gjenevë, e të cilin nuk mund ta blini – modelin e modifikuar “P1 hybrid”.

mak gjeneva 0008

9. Koenigsegg do të prezantohet me versionin hibrid të mega-makinës, “Regera”, që ishte prezantuar në panairin e vitit të kaluar.

mak gjeneva 0009

10. Edhe Pagani do të paraqitet me një version të përmirësuar të modelit të famshëm “Huayra”.

mak gjeneva 0010

11. Jaguar do të prezantohë modelet “F-Type SVR”, një version i përmirësuar i modelit, “F-Type”.

mak gjeneva 0011

12. Lexus sjell modelin “LC 500h”. Ky është një hibrid i punuar sipas modelit “LC500”, që është prezantuar në muajin janar.

mak gjeneva 0012

13. Porsche do të prezantohet me modelet “718 Boxsterdhe “718 Boxster S”.

mak gjeneva 0013

14. Mercedes-Benz do të paraqitet me një gamë modelesh në këtë panair, përfshirë këtu “SL Convertible”…

mak gjeneva 0014

15. … “C43 AMG Coupedhe “Convertible”, dhe…

mak gjeneva 0015

16. … “E-Class”.

mak gjeneva 0016

17. Prodhuesi i famshëm, BMW do të prezantohet me disa modele të veçanta. “BMW M2do ta ketë debutimin evropian në Gjenevë.

mak gjeneva 0017

18. BMW në këtë panair do t’i prezantojë edhe dy makinat luksoze me 600 kuaj fuqi: “BMW M760idhe…

mak gjeneva 0018

19. …“Alpina B7”.

mak gjeneva 0019

20. Bentley do të prezantojë tri variante të përmirësuara të modelit “Mulsanne”.

mak gjeneva 0020

21. Një tjetër model i Bentley-t që do të prezantohet në Gjenevë është, “Flying Spur V8S”.

mak gjeneva 0021

22. Bentley do të prezantojë edhe modelin e tij SUV, “Bentayga”.

mak gjeneva 0022

23. Maserati po përpiqet të futet në tregun e makinave SUV, me modelin “Levante”.

mak gjeneva 0023

24. Audi sjell modelin e ri “Q2”.

mak gjeneva 0024

25. Edhe Volkswagen do ta ketë një risi…

mak gjeneva 0025

26. Jeep sjell modelin special nga edicioni Renegade: “Dawn of Justice”.

mak gjeneva 0026

27. Volvo prezanton “V90”.

mak gjeneva 0027

28. Infiniti do të debutojë në tregun evropian me modelin “Q60”.

mak gjeneva 0028

29. Mazda do të prezantohet me “RX-Vision”.

mak gjeneva 0029

30. Prodhuesi i makinave elektrike nga Zvicra, Eclectic, bashkë me Rinspeed, do të prezantojnë konceptin e makinave “∑tos” (Sigmatos).

mak gjeneva 0030

Artikuj që mund t\'iu interesojnë

Leave a Reply