Modelet “hot” edhe pse i kanë kaluar të 50-at

Njihen si ikona të modës që kanë zbukuruar pasarelat dhe ballinat e revistave prestigjioze të modës me qindra e mijëra herë. Sot, ndërkaq, duken për mrekulli edhe pse i kanë kaluar të 50-at. Mësoni se cilat janë 10 divat e modës që ende duken të zjarrta…

10. Carol Alt, 55-vjeçe

Carol Alt 10

E quajtur “Fytyra” nga revista Life, Carol Alt ka zbukuruar mbi 500 ballina të revistave të ndryshme të modës gjatë viteve të 80-ta.

9. Sharon Stone, 58-vjeçe

sharon stone 9

Para se të bëhej aktore e famshme, Sharon Stone është marrë me modelim, ndërsa ka reklamuar produketet Revlon-it dhe Diet Coke.

8. Cathy Ireland, 53-vjeçe

kathy ireland 8

Kathy Ireland është paraqitur në ballinën e Sports Illustrated 13 herë me radhë. Falë fitimit nga kompania që e kishte krijuar ajo u shndërrua në një prej modeleve më të pasura në botë.

7. Kelly Preston, 53-vjeçe

Kelly Preston 7

Një fotograf e kishte zbuluar fytyrën e bukur të Kellyt, në Australi, kur ajo ishte vetëm 16-vjeçe. Suksesi në botën e modelimit i hapi rrugë asaj të merret edhe më aktrim.

6. Lauren Hutton, 72-vjeçe

lauren hutton 6

Lauren ka zbukuruar ballinën e revistës Vogue plot 41 herë. Në vitet 70-ta dhe të 80-ta, ajo fitonte 250.000 dollarë në vit për punën 20 ditore që e bënte për kompaninë Revlon.

5. Jaclyn Smith, 70-vjeçe

Jaclyn Smith 5

Para se të bëhej pjesë e Charlie’s Angel, Jaclyn ishte modele e kompanisë Listerine si dhe promotore e produktit ‘Breck Girl’ për kompaninë Breck Shampoo.

4. Kim Basinger, 62-vjeçe

Kim Basinger 4

Para se të bëhej një aktore me nam, Kim fitonte hiç më pak se 1.000 dollarë në ditë duke punuar si modele për kompaninë Ford.

3. Iman, 60-vjeçe

Iman 3

Iman ishte muzë e shumë dizajnerëve të modës, siç janë: Halston. Calvin Klein, DKNY, Yves Saint Laurent, Versace dhe shumë të tjerë.

2. Elle Macpherson, 52-vjeçe

Elle Macpherson 2

Së fundi Elle u angazhua si producente ekzekutive dhe kryetare e jurisë e emisionit “Britain and Ireland’s Next Top Model”, ndërsa është paraqitur pesë herë në ballinën e Sports Illustrated.

1. Christie Brinkley, 62-vjeçe

Christie Brinkley 1

E njohur si fytyra e “CoverGirl” për 25 vjet, Christie Brinkley njihet si modelja më kontratën më të gjatë në fushën e kozmetikës në historinë e modelimit. /NGJYRA.COM/

Foto: Shutterstock

Artikuj që mund t\'iu interesojnë

Leave a Reply