20 fakte mbi seksin, të cilat mbase nuk i keni ditur!

Fjala është për listën e fakteve mbi seksin të dëshmuara shkencërisht, të cilat gjithashtu do t’ju bëjnë të qeshni.

Mashkulli i rritur mendon për seksin çdo 7 sekonda!

1. Çdo i katërti mashkull fik dritën gjatë kohës kur bën seks

2. Sa më shumë seks që të bëni, aq më shumë seks do të dëshironi

3. Gjatësia mesatare e penisit në ereksion është 15 centimetra

4. Pothuajse gjysma e meshkujve mendon që penisi i tyre është shumë i vogël, derisa shumica e femrave janë të kënaqura me madhësinë e organit seksual të partnerit të tyre.

5. Gjatë abstenimit nga seksi ulet numri i spermatozoideve te meshkujt

6. Mashkulli mesatarisht i shëndetshëm ka 300 milionë spermatozoide në një lugë të vogël sperme

7. Po ajo lugë ka shtatë kalori

8. Shpejtësia mesatare e ejakulimit është 45 kilometra në orë

9. Gjatë 30 minutave të seksit aktiv mund të digjni 200 kalori

10. Sperma përmban proteina të cilat kanë të njëjtin efekt kundër rrudhave si edhe kremi juaj

cifti2

11. Njerëzit dhe delfinët janë llojet e vetme të cilët bëjnë seks ekskluzivisht për kënaqësi

12. Afro 73 për qind e shtatëdhjetëvjeçarëve akoma kanë potencë

13. Vendi më i popullarizuar për seks jashtë dhomës së gjumit është vetura

14. Gjatë jetës kalojmë 20.160 minuta, përkatësisht 336 orë, 14 ditë apo dy javë, duke u puthur

15. Gjatë orgazmës te femrat lirohet endorfina e cila ndikon kundër dhembjeve. Kështu që dhembja e kokës është justifikim i keq, pasi që seksi ndihmon që ta zgjidhni këtë problem.

16. Afro 75 për qind e meshkujve gjithmonë përjetojnë orgazëm gjatë marrëdhënies seksuale, mirëpo te femrat situata nuk është edhe aq e mirë. Mezi 29 për qind e femrave përjetojnë orgazëm gjatë seksit vagjinal. Shumica orgazmën e përjetojnë duke stimuluar klitorisin.

17. Mashkulli i rritur mendon mbi seksin çdo shtatë sekonda

18. Këpucët dhe shputat e këmbëve janë fetishet më të mëdha në botën perëndimore

19. Mashkulli përjeton mesatarisht 11 ereksione në ditë

20. Supozohet që çdo ditë në botë ndodhin afro 100 milionë marrëdhënie seksuale.

/©NGJYRA.COM/ 

Artikuj që mund t\'iu interesojnë

Leave a Reply