Ja modelet kandidatë për titullin – “Vetura e vitit 2016”

Gara për zgjedhjen e veturës më të mirë të vitit 2016 në botë (World Car of the Year 2016) ka filluar më shpalljen e listës së kandidatëve pretendentë për këtë titull. Emrat e tre finalistëve do të shpallen në auto-sallonin e Gjenevës, në mars 2016, ndërkaq fituesi do të shpallet në auto-sallonin e New Yorkut, në prill të vitit të ardhshëm.

Krahas fituesit të pëgjithshëm, që do të marrë me vete titullin e veturës më të mirë të vitit, në këtë garë po ashtu do të zgjidhen edhe vetura më e mirë luksoze, vetura më e mirë sportive, vetura ekologjike e vitit dhe vetura me dizajnin më të mirë të vitit.

Që një model të futet në garën e shpërblimeve, ai duhet të shitet se paku në dy kontitnente.

Në vijim ju sjellim listën e kandidatëve të përzjedhur për titullin: “Vetura botërore e vitit 2016”.

2017-jaguar-xe

Audi A4
BMW X1
Cadillac CT6
Chevrolet Malibu
Ford Edge
Honda HR-V
Hyundai Creta
Hyundai Tucson
Jaguar XE
Kia Optima
Land Rover Discovery Sport
Mazda CX-3
Mazda MX-5
Mercedes-Benz GLC
Nissan Maxima
Opel Astra
Skoda Superb
SSangYong Tivoli
Subaru Levorg
Subaru Outback
Toyota Prius
Volkswagen Touran

Kandidatët për veturën e vitit 2016 – në kategorinë e luksit:

Mercedes-Benz GLE Coupe

Audi Q7
Bentley Mulsanne Speed
BMW 7-Series
Infiniti Q30
Jaguar XF
Lexus RX
Mercedes-Benz GLE Coupe
Volvo XC90

Kandidatët për veturën më të mirë sportive në vitin 2016:

Range Rover Sport SVR

Audi R8 Coupe
Audi RS 3 Sportback
BMW X5 M and X6 M
Cadillac ATS-V
Cadillac CTS-V
Chevrolet Camaro
Honda Civic Type R
Land Rover Range Rover Sport SVR
Mercedes-AMG C63 Coupe

Kandidatët në kategorinë e veturës më ekologjike të vitit 2016:

12-bmw-330-e-frankfurt

BMW 330e
Chevrolet Volt
Mercedes-Benz C350e
Nissan Murano Hybrid
Nissan X-Trail Hybrid
Toyota Mirai
Toyota Prius
Volkswagen Passat GTE

Kandidatët për veturën më dizajnin më të mirë në vitin 2016:

Mercedes C class Coupe

Audi Q7
Audi R8 Coupe
BMW 2-Series Convertible
BMW 7-Series
Hyundai Creta
Mercedes-Benz C-Class Coupe

Të rikujtojmë se fitues në vitin 2015 ishin: Mercedes C class (Vetura botërore e vitit), Mercedes S class Coupe (Vetura më luksoze e vitit), Mercedes AMG GT (Vetura sportive e vitit), BMW i8 (Vetura ekologjike e vitit) dhe Citroen C4 Cactus (Vetura me dizajnin më të mirë).

Cili është mendimi juaj – kush e meriton titullin në vitin 2016? /NGJYRA.COM/ 

Artikuj që mund t\'iu interesojnë

Leave a Reply