Si i shpenzon paratë e tij Cristiano Ronaldo, sportisti më i paguar në botë?

Cristiano Ronaldo edhe zyrtarisht është shpallur sportisti më i paguar në botë. Me pagën prej disa dhjetra milionash dollarë, që i merr nga klubi Real Madrid, dhe të ardhurat marramendëse prej marketingut, ai ka në dispozicion një shumë të paimagjinueshme parash për të shpenzuar.

Mësoni në vijim se si i shpenzon Ronaldo paratë e tij – një shkrim ky i botuar në businessinsider, të cilin e përcjellë ngjyra.com.

Sipas revistës “Forbes”, Ronaldo ka fituar 88 milionë dollarë gjatë 12 muajve të fundit – duke u bërë kështu sportisti më i paguar në botë.

ronaldo shpenzimi 0001

Foto: AP

Më shumë se një të tretën e kësaj shume, 32 milionë $, ai e ka fituar nga kontratat e marketingut që ka nënshkruar me kompanitë, Tag Heuer dhe Nike.

ronaldo shpenzimi 0002

Në fakt, vetëm nga Nike ka fituar 13 milionë $.

ronaldo-shpenzimi-0003

Ai po ashtu reklamon produktet edhe të kompanive tjera si; Herbalife, Castrol, Samsung, dhe KFC.

ronaldo-shpenzimi-0004

Foto: KFC

Marrëveshjet e marketingut vetëm sa plotësojnë mega-kontratën që ai ka të nënshkruar me ekipin e Real Madridit, ku nga paga dhe bonuset fiton 50 milionë $ në vit.

ronaldo-shpenzimi-0005

Paul White/AP

Nëse vendos të braktisë Madridin, ekipi që do ta blinte atë do të duhej të paguante 1 miliardë $ dëmshpërblim.

ronaldo-shpenzimi-0006

Foto: Denis Doyle/Getty Images

Pra, ku i shpenzon ai paratë e tij? Një hobi i tij i pëlqyer janë makinat. Ronaldo nget Lamborghini Aventador, që kushton 300.000 dollarë.

ronaldo-shpenzimi-0007

Foto: YouTube/Eclipse AudioVisual

Disa prej makinave tjera luksoze të tij janë, Bentley, Porsche dhe Mercedes.

ronaldo-shpenzimi-0008

Foto: Jasper Juinen/Getty Images

Ronaldo jo gjithëherë ishte i kujdeshshëm me makinat e tij, pasi që në vitin 2009, në Manchester (ku dhe luante), ai kishte shkatërruar Ferrarin që kushtonte 320,000 $.

ronaldo-shpenzimi-0009

Foto: REUTERS/Phil Noble

Ai jeton në lagjen ekskluzive të Madridit, La Finca, në një vilë që kushton 7.1 milionë dollarë, e projektuar nga arkitekti Joaquin Torres.

ronaldo-shpenzimi-0010

Foto: YouTube/Eclipse AudioVisual

Dhe, kjo vilë është e mahnitshme.

ronaldo-shpenzimi-0011

Vërtetë e mahnitshme.

ronaldo-shpenzimi-0012

Foto: Star New/Youtube

Kur flasim për patundshmëri, në vitin 2015 ishte raportuar se Ronaldo ka blerë një apartament në Manhattan të New Yorkut, në kullat Trump, për një shumë prej 18.5 milionë $.

ronaldo-shpenzimi-0013

Foto: Warburg Realty

Ai po ashtu është parë me një orë Jacob and Co. që kushton 160,000 dollarë – që është një përfitim nga kontrata e nënshkruar me këtë kompani.

ronaldo-shpenzimi-0014

Foto: @Cristiano

Është raportuar po ashtu se Ronaldo kishte shpenzuar 29,000 dollarë për figurën e tij prej dylli, që ndodhet në korridorin e shtëpisë së tij.

ronaldo-shpenzimi-0015

Foto: Cindy Ord / Getty Images

Fama dhe pasuria kanë ndikuar që Ronaldo përherë të jetë në qendër të vëmendjes së mediave. Ai ishte në lidhje me Irina Shayk …

ronaldo-shpenzimi-0016

Foto: Carlos Alvarez/Getty Images

modele e mahnitshme dhe aktore ruse.

ronaldo-shpenzimi-0017

Foto: Mireya Acierto/Getty Images

Mirëpo, pas pesë vjetësh, ata u ndanë – në janar të vitit 2015.

ronaldo-shpenzimi-0018

Foto: Jasper Juinen/Getty Images

Ronaldo është admirues i madh i modës.

ronaldo-shpenzimi-0019

Foto: Instagram/@cristiano

Ai ndjehet rehatshëm në kostumet e shtrenjta mu siç ndjehet dhe në rrobat sportive.

ronaldo-shpenzimi-0020

Foto: Getty Images

Ai ishte model i Armanit, si dhe ka një linjë të të brendshmëve, të realizuar nga dizajneri Richard Chai.

ronaldo-shpenzimi-0021

Foto: Armani

Megjithatë, imixhi prej një djaloshi të bukur, jo gjithëherë ishte pritur mirë nga tifozët kundërsharë.

ronaldo-shpenzimi-0022

Foto: REUTERS/Phil Noble

Ai nuk mërzitet për këtë fakt, ndërsa për gazetën “Guardian kishte deklaruar: “Mendoj se kjo ndodhë sepse jam i pasur, i pashëm, dhe lojtar i madh – ndërsa njerëzit janë ziliqarë. Nuk kam shpjegim tjetër”.

ronaldo-shpenzimi-0023

Foto: Jasper Juinen/Getty Images

Ai ka shfaqur edhe anën e tij humane, siç janë lotët kur e kishte fituar Topin e Artë.

ronaldo-shpenzimi-0024

Foto: REUTERS/Arnd Wiegmann

Ronaldo është angazhuar edhe në projekte humanitare, përfshirë këtu dhurimin e donacionit prej 165.000 dollarësh për Qendrën portugeze që lufton sëmundjen e kancerit, pastaj 83.000 dollarë për fondin e një djaloshi 10-vjeçar, që duhej të operonte trurin, përndryshe tifoz i tij.

ronaldo-shpenzimi-0025

Foto: Save The Children

ronaldo-shpenzimi-0026

Vazhdo kësisoj, Ronaldo. /NGJYRA.COM/

Artikuj që mund t\'iu interesojnë

Leave a Reply